Musk’ın yeni planı, Tesla hisselerini uçurdu

Tesla’nın ilk çeyrekteki gelirinin yaklaşık yüzde 9 oranında düşmesinin ardından Elon Musk’ın “daha uygun fiyatlı” elektrikli araç modelleri sözü vermesiyle salı günü şirketin hisselerinde sıçrama yaşandı.

Şirketin geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre 23,33 milyar dolardan 21,30 milyar dolara, 4. çeyreğe göre de 25,17 milyar dolardan düşüş göstermişti.

Salı günü borsa kapanışı sonrası hisselerin yaklaşık yüzde 11 oranında sıçramasından önce Tesla’nın hisseleri bu yıl zaten yüzde 40’ın üzerinde düşüş göstermişti, bu da şirketin çalkantılı bir dönemden geçtiğine işaret ediyordu.

Tesla’nın geliri yüzde 50’nin üzerinde düşüşle 1,1 milyar dolara gerilerken, elektrikli araç devinin brüt kârı da kısmen bu yılki fiyat indirimleri nedeniyle ilk çeyrekte yaklaşık yüzde 20 oranında sert bir düşüş yaşadı.

Ancak yeni modellerin konuşulması salı günü şirketin hisselerini adeta uçurdu. Bu, şiddetli rekabet ve düşen satışların ortasında elektrikli araç devi için çok ihtiyaç duyulan bir destek oldu.

Musk’a göre şirket “daha uygun fiyatlı modeller de dahil olmak üzere yeni araçların” sözünü verdi ve bunların üretimine “bu yılın sonlarında olmasa da 2025’in ilk aylarında” başlanması bekleniyor.

Musk, yeni araçların detaylarını ya da tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceklerini hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Daha ucuz modellerin, son fiyat indirimlerinden sonra ABD’de yaklaşık 39 bin dolara satılan Model 3 gibi eski modellerin sadeleştirilmiş versiyonları olması ihtimali var.

Reuters, yatırımcıların daha önce elektrikli araç devi Tesla’nın büyümesini hızlandırmasını beklediği Model 2 hakkındaki ilk planlarını hurdaya çıkardığını bildirmişti ancak Tesla devi, herhangi bir yanlış bilgiye işaret etmeden X’ten “Reuters yalan söylüyor” diyerek habere tepki gösterdi.

Musk, yeni araçların yeni nesil bir platformun “özelliklerini” mevcut üretim platformuyla harmanlayacağını söyledi.

Musk, basitleştirilmiş bir “unboxed” (kutusuz) üretim sürecinin maliyetleri daha da düşürebileceği sözünü verdi.

Multimilyarder, “Bu yeni bir fabrika ya da devasa yeni üretim hatları gerektirmiyor, mevcut üretim hatlarımızda çok daha verimli bir şekilde üretilecek” dedi.

Tesla’nın patronu, “Yeni ürünlerin yol haritası hakkında çok konuşuldu… Yeni modellerin piyasaya sürülmesini hızlandırmak için gelecekte çıkacak araçlarımızın sıralamasını güncelledik” dedi.

Bir yatırımcı, daha önce tanıtımı yapılan Model 2 gibi daha uygun fiyatlı elektrikli araçlar hakkında Elon Musk’ın “kişisel tercihlerini” doğrudan sorduğunda, Tesla devi belirsiz bir şekilde “Harika bir fiyata harika bir ürününüz varsa, satışlar mükemmel olur” yanıtını verdi.

Musk “İkinci çeyreğin çok daha iyi olacağını düşünüyoruz” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir