Nintendo’dan şok hamle

Zelda yapımcısı bunu daha önce “muazzam ölçekte korsanlığa” olanak sağladığını söylemişti. Kapsamlı yayından kaldırma, Yuzu’nun yaratıcılarının Nintendo ve onun tetikten memnun olduğu bilinen hukuk ekibiyle 2,4 milyon dolarlık bir davayı hızlı bir şekilde çözmesinden iki ay sonra gerçekleşti.

GamesIndutry.biz ilk olarak 8.535 GitHub deposunu etkileyen DMCA bildiriminde bulundu. Nintendo‘yu temsil eden redakte edilmiş kuruluşlar, depolarda bulunan Yuzu kaynak kodunun Nintendo‘nun teknolojik koruma önlemlerini yasa dışı bir şekilde atlattığını ve Switch oyunlarının yasa dışı kopyalarını çalıştırdığını” iddia ediyor.

Nintendo’dan şok hamle

GitHub, geliştiricilerin içeriklerini devre dışı bırakılmadan önce değiştirmek için zamanları olacağını belirten bir bildirim yayınladı. Microsoft’un sahibi olduğu platform, geliştirici dostu yaklaşımına ve markasına uygun olarak, DMCA karşı bildirimlerinin gönderilmesine ilişkin yasal kaynaklar ve rehberlik de sundu.

Nintendo‘nun yasal saldırısı, belki de tesadüfi olmayan bir şekilde, oyun emülatörlerinin yeniden canlandığı bir dönemde geliyor. Geçen ay Apple, App Store’daki retro oyun oyuncularına yönelik kısıtlamalarını gevşetti (muhtemelen düzenleyici tehditlere yanıt olarak), bu da Delta emülatörünün kendisini fiili bir seçim haline getirmesine ve App Store’da en üst sıraya yükselmesine yol açtı.

Ne yazık ki, Nintendo‘nun emülatörlere yönelik büyük ölçüde savunmasız yasal saldırısı, korsanlıkla ilgili olmayan önemli bir kullanımı göz ardı ediyor. Oyun tarihçileri, yazılımı oyun korumanın temel taşı olarak görüyor. Emülatörler olmadan, Nintendo ve diğer telif hakkı sahipleri, tarihin bir bölümünü gelecek nesiller için geçersiz kılabilir, çünkü ilgili donanıma ulaşmak eninde sonunda zorlaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir