Özel okul öğretmenine % 100 zam!

EĞİTİM SERVİSİ – Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk, Türk Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel, Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Naci Atalay, Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) Başkanı Enis Şener’in imzasıyla paylaşılan ortak açıklamada, öğretmenlerin en iyi koşullarda çalışmalarını temin etmenin eğitim derneklerinin de öncelikli hedefi olduğuna dikkat çekildi. Açıklamadan satır başları özetle şöyle: 

Kurumlarımızın ve öğretmenlerimizin haklarını savunmak ve onların en iyi koşullarda çalışmalarını temin etmek okullarımızın yanı sıra eğitim derneklerimizin de öncelikli hedeflerindendir. 

5-6 yıl öncesine kadar özel okul öğretmen maaşları gündem olmamıştır. Bu yıllarda özel okul öğretmenleri, resmi okullarda çalışan öğretmenlerden fazla ücret almaktaydı. 

Pandeminin ardından yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon okullarımızın gelir gider dengelerini bozmuştur. Gelirlerinin neredeyse yüzde 70’i öğretmen ve çalışan maaşlarına ayrılan özel okullar, öğretmen maaşlarını, devlet öğretmenleri seviyesinde tutmakta zorlanmıştır. 

Vergi farkı giderilmeli 

Özel okullar, brüt maaş ve bir öğretmenin kuruma maliyeti söz konusu olduğunda, büyük çoğunlukla, devlet öğretmeninin üzerinde maaş vermektedir. Ancak özellikle devlet okulu öğretmenine verilen seyyanen ücretten sadece damga vergisi kesildiği, SGK ve vergi kesintisi yapılmadığı da dikkate alındığında, özel okullar kendi öğretmenine, devlet okulu öğretmenine göre yüzde 40 daha fazla kesinti ödemektedir. 

Bu bağlamda; ilgili Bakanlıklara, öğretmenlerimizin daha iyi koşullarda çalışabilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi, resmi ve özel okul öğretmenleri arasındaki vergi farkının giderilmesi, özel okul öğretmenlerine de yeşil pasaport verilmesi, toplu taşıma sorunlarının çözülmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi konularda taleplerimizi ilettik ve iletmeye devam edeceğiz. 

Özlük hakları iyileşsin 

Kamuoyuna bir kez daha altını çizerek belirtmek isteriz ki, başarılarının temelinde güçlü, motive olmuş ve mutlu öğretmenlerimizin olduğunu unutmadan, öğretmenlerimizin her türlü sosyal ve ekonomik haklarının iyileştirilmesi için çaba sarf ediyoruz. 

Bu bağlamda 2024-2025 eğitim öğretim dönemi öğretmen sözleşmelerinin yenilenmesi sürecinde tüm okullarımızın öğretmenlerine Sayın Bakanımızın ve derneklerimizin de tavsiyesi doğrultusunda geçen yılki eylül maaşlarına yüzde 100’ün üzerinde bir oranda artış yapıldığını memnuniyetle gözlemliyor ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. 

Bu vesileyle de başta Bakanımız olmak üzere, Bakanlığımızın tüm yetkililerine, öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal gelişimleri için verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir