Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor ancak ev sahipleri enflasyonu az buluyor; “6 aylık kontrat yapmaya başladılar!”

Son iki yıldır süren kiraya yüzde 25 zam sınırının önümüzdeki temmuz ayında kalkmasıyla birlikte artışın enflasyona göre belirlenmesi sistemi yeniden devreye girecek. Ancak emlak sektörü ev sahiplerinin temmuz ayında yüzde 60’lar seviyesinde olması beklenen enflasyonu az bulduğunu ve bazılarının 6 aylık kısa dönem sözleşmeler yaparak yılda çift zam talep ettiğini söyledi.

Ancak kira sözleşmelerinde yıllık enflasyonun baz alınması gerektiğini belirten hukukçular “Bunun üzerinde bir talepte kiracıya mahkeme yolu açıktır” uyarısı yapıyor.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli’nin haberine göre, ev sahiplerinin Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı yüzde 60’ları az bulduğunu söyleyen Yuvam Emlak sahibi Ersin Çetin “Zam sınırı kalktı; ama ucu açık değil. Bu yüzden kiracıya çık baskısı yapılıyor” dedi. Çetin “Şimdi de yüzde 60’a takılmamak için 6 aylık kısa dönem kontrat imzalatmak isteniyor. Bu da yılda çift zam demek. Temmuzda girdiniz, ocak ayına kadar ödediniz. Ocakta yeni fiyattan temmuza kadar bir sözleşme daha yapılıyor.  Aslında bu yasal değil; ancak bu şartlarla ev verenler var. Ev sahipleri sanki iki yılın acısını çıkarır gibi davranıyor” diye anlattı.

Avukat Sibel Aslan da “Zam sınırı kalkıyor diye kiracılar tüm haklarını kaybetti diye bir durum yok. Enflasyonun üstünde zam için dava yolu açık. Yine yüzde 25 zam sınırında olduğu gibi enflasyon rakamı artışı belirleyecek. Anlaşamama durumunda ise ara bulucular devreye girecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir